About hidzama
About hidzama
Blog Article
I službenici federalnog Ministarstva zdravstva ističu da “metode i postupke alternativne medicine mogu obavljati isključivo zdravstveni djelatnici koji imaju dozvolu za obavljanje metoda i postupaka alternativne drugs, koju izdaje nadležno kantonalno ministarstvo zdravstva“. Kontrola i nadzor nad obavljanjem ove djelatnosti također je kod kantonalnih ministarstava zdravstva.
Ova obuka je idealna za sve one koji žele da unesu posebnu dimenziju u svoj salon, kao i za potpune početnike bez prethodnog iskustva u masiranju.
Limfni sistem igra ključnu ulogu u uklanjanju otpadnih materija iz tela. Hidžama pomaže u pokretanju i stimulaciji limfne drenaže, čime se smanjuje otok i poboljšava detoksikacija tela. To je posebno korisno za osobe koje imaju problema sa edemom ili zadržavanjem tečnosti.
Nakon što se posudice skinu, evidentira se crveni trag potkožno nakupljene krvi, koji neko vrijeme ostaje. Ukoliko se oštrim instrumentom naprave ubodi ili plitki i mali rezovi na koži a potom se posudice sa vakumom ponovo apliciraju, dolazi do isisavanja krvi u njih.
S obzirom da imam naporne treninge mišići mi se veoma sporo oporavljaju. Posle uradjene hidžame sam se osećao kao nov, tako da sada posle svakog većeg takmičenja ne preskačem tretman.
Pod stručnim vođstvom Saše Stajića, predsednika Udruženja hidžama terapeuta u Srbiji, i tima iskusnih terapeuta.Naš centar nudi holistički pristup lečenju koji uključuje hidžamu,cupping terapiju, kvantnu medicinu, kiropraktiku i hirudoterapiju sa pijavicama.
Smatra se da je krv, koja leži pod kožom, puna toksina i da to može izazvati bolnost. Oni se na pomenuti način evakuiraju iz organizma. Savremene naučne medicinske studije, koje se provode u svijetu, pokazale su da postoji evidentna razlika u sastavu kapilarne krvi uzete iz prsta (odakle se obično uzima za analizu) i a person uzete prilikom hidžame. Laboratorijski nalazi pokazuju tu razliku.
Hidžamu su tokom historije izvodili za to obučeni ljudi. U početku su to radili ljekari, a kasnije je to prešlo u ruke berberskog zanata (zajedno sa vađenjem zuba i obrezivanjem-cirkumcizijom).
Bezbrojne su prednosti hidžame kako za tijelo koje je oboljelo,tako i njeno preventivno izvođenje za relativno zdravo tijelo, a njene koristi u punom smislu najispravnije vam moze pojasniti terapeut u obaveznom razgovoru bilo da je razgovor informativni samo ili da prethodi vašoj željenoj hidžami.
Često sam imala bolove u ledjima, kao neki umor, na nagovor drugarice sam radila hidžamu. U prvom trenutku nisam htela jer sam se plašila krvi I bilo mi je jako strašno cela ta procedura.
Hidžama predstavlja lokalno puštnje krvi u terapeutske svrhe. Kao medicinska metoda koristi se u prevenciji nastanka oboljenja, te liječenju nastalih poremećaja.
Proces se vrši pomoću čaša ili bočica koje se postavljaju na određena mjesta na tijelu. Te čaše se priljepljuju za tijelo putem vakuma nastalog usljed izbacivanja zraka iz čašica, koje click here kao takve, ostaju na tijelu kraći vremenski period (uglavnom nekoliko minuta), u zavisnosti od specifične metode i svrhe za koju se radi hidžama. Na mjestu gdje se nalazi priljepljena čaša koncentriše se intersticijalna tekućina koja se u narodu često čuje pod nazivom “nečista krv”.
I drugi experiencedžam iz krajiškog gradića, kako je sebe predstavio, sa fifteen godišnjim iskustvom u hidžami, “vrlo rado” bi popričao o ovoj metodi, kako bi se stvorila prava slika u javnom mnijenju, a što se tiče papirologije, poručio nam je, zamjenjujući teze, “sve to možete dobiti u općini”. Kao da je novinar krenuo da registrira ovu djelatnost…
Međutim, u praksi, čini se, nije tako. U tom smislu ostaje neodgovoreno pitanje koje će možda zasluživati precizan odgovor u interesu sveukupne javnosti: Ko je uzeo sebi za pravo da ohrabruje laike da prakticiraju nesumnjivo medicinsku metodu na koju zdravstveni sistem još uvijek “gleda poprijeko”?